Túlačky Slovenskom,  východné Slovensko

Ticho na Sľubici (1.129 m.n.m), alebo o mieste kde davy nenájdem

Je tu rok 2020 a jeho prvé dni som strávila v prírode. Napríklad v pohorí Branisko, kde sme si dali 14 kilometrový okruh, ktorého hlavným cieľom bol výstup na Sľubicu (1.129 m.n.m). Sľubica je tretí najvyšší vrch pohoria Branisko, ktorý sa nachádza v jeho južnej časti (vyšší je Smrekovica 1.200 m.n.m a Patria 1.171 m.n.m). Aj keď ja som už tradične počasie na výhľady nevystihla, z vrcholu je za iných okolností vidieť Spiš (áno uvidíš aj Spišský hrad), Dreveník, Slovenský raj, či teraz populárne Vysoké Tatry.

 

ZOPÁR PRAKTICKÝCH INFO: ⬇️

❄️ Na vrchole sa nachádza informačná tabuľa a menšie posedenie so stolom a lavičkami

❄️ Hore sa dá dostať viacerými trasami, napríklad z obce Vojkovce, Dúbrava, Slatvina či Richnava.

My sme si však ale dali asi 14 kilometrov dlhý okruh ➡️ Odparkovali sme auto pri motoreste Branisko, odtiaľ neznačeným lesným chodníkom vedľa hlavnej cesty, sme sa dostali k rázcestiu Peklisko (cca 1 kilometer od motorestu). Odtiaľ vedie modrá značka po lesnej ceste až do Sedla Predky (890 m.n.m). Cesta stúpa veľmi pozvoľne a je dlhá asi 6 kilometrov (my sme použili trošku výživnejšiu skratku krížom cez les. Neviem ju opísať, no ak si stiahneš appku mapy.cz určite ju nájdeš 😀). Pár metrov od smerovníka sa nachádza pekný prístrešok s posedením a ohniskom, ako aj zatúlaná tabuľa MHD zastávky (asi dvojča tej na Rysoch 😀). Odtiaľto na vrchol to síce nie je ďaleko, no očakávaj fakt strmé stúpanie,ktorým sa dostaneš na predvrchol s názvom Čole. Potom už len pár desiatok metrov cez lúky a si na vrchole. Naspäť sme sa vybrali inou trasou – po zelenej značke až do sedla Humenec. Tu niekde sme uvideli šípku s nadpisom “Motorest” a po krásnych lesných cestičkách sme sa dostali priamo k nášmu odparkovanému autu.

❄️ Ak na túru vyrazíš skôr, 20 minút od sedla Humenec sa nachádzajú skalné útvary Rajtopíky, ktoré si taktiež môžeš pozrieť

❄️ Neďaleko Pekliska sa nachádza utulňa, ktorá leží asi 20 metrov od značenej modrej trasy. Nájdeš ju úplne jednoducho. Je veľká asi 3×4 metre a je postavená na malej plošine na svahu.

❄️ Zaujímavá info od vás – zo Sľubice sa spúšťajú parašutisti, ktorí majú pristávacie miesto za obcou Dúbrava

❄️ Ak ti môj opis trasy nie je dostatočne jasný, odporúčam stiahnuť si aplikáciu mapy.cz, kde je táto trasa pekne zaznačená 😊

❄️ Tento výlet odporúčam všetkým, ktorí v prírode sú radi sami. Za celý čas sme stretli jednu trojčlennú skupinku a jeden párik. Inak nikde nikto.

          

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Pinterest
Instagram