MORSKÉ OKO – OZDOBA VIHORLATU
Prírodné jazero Morské oko sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. Leží pod Sninským kameňom v katastri obce Remetské Hámre, v nadmorskej výške 619 m a dosahuje hĺbku až 25,1 m. Zaraďuje sa medzi najväčšie prírodné jazerá na Slovensku. Po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese mu patrí tretie miesto. Jazero vrátane okolitých lesov je vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu a patrí do Svetového prírodného dedičstva UNESCO. Platí tu najvyšší 5. stupeň ochrany. Z tohto dôvodu sú všetky vodné aktivity ako rybolov, kúpanie či člnkovanie prísne zakázané.
Okolo neho vedie asfaltová cesta, pričom tá končí pri chate s rovnomenným názvom. Chata je v sezóne otvorená a nachádza sa v nej aj bufet, kde sa dá občerstviť. Na brehu je postavený aj kaštieľ z roku 1924, ktorý kedysi slúžil ako zotavovňa pacientov s respiračnými ochoreniami. Dnes patrí lesníkom a tí objekt prenajímajú aj širokej verejnosti.
Ako táto krása vznikla alebo geologické okienko
Vznik Morského oka spadá do obdobia doznievania sopečnej činnosti vo Vihorlate. Mohutný zosuv z východného svahu Motrogonu a Jedlinky zahradili dolinu potoka Okna a za vzniknutou bariérou vzniklo prírodné jazero. Dnešná podoba jazera existuje od osemdesiatych rokov 19. storočia, keď bol vybudovaný umelý priehradný múr. Asi 7 ha plocha jazera po zvýšení vodnej hladiny o 5 m vytvorila dnešnú plochu 13,8 ha. Maximálna dĺžka jazera je 775 m a šírka 312 m.
V súčasnosti do jazera ústi 6 stálych prameňov a niekoľko periodických. Prebytočnú vodu z jazera odvádza potok Okna. Samotné pobrežie jazera je veľmi členité. V západnej a severjnej časti má breh mierny sklon a je pokrytý jemným pieskom. Východný breh je strmý a kamenitý. Hlbšie časti jazera sú pokryté hrubou vrstvou bahna. V blízkosti prítokov sa hromadí lístie, z ktorého sa celoročne uvoľňuje metán.
Prístup
Priamo ku jazeru sa dá dostať iba pešo.
- Zo sobraneckej strany pohoria vedie cesta z dediny Remetské Hámre až na parkovisko Krivec (v sezóne sem zachádza aj autobus SAD), odkiaľ je ku hrádzi Morského oka približne polhodinka cesty do kopca.
- Zložitejší prístup ponúka cesta zo sninskej strany pohoria, kde vedie zo sninských rybníkov modrá značka súbežne s náučným chodníkom cez Sninský kameň a odtiaľ schádza ku Morskému oku. Na túto trasu si treba vyčleniť tri a pol až štyri hodiny.
Kam sa z Morského oka ešte dá ísť?
My sme to spojili s cyklovýletom o ktorom píšem detailnejšie TU. Pre tých, ktorí namiesto bicykla uprednostňujú chôdzu, môžu sa z Remetských Hámrov vybrať po modrej značke na Sninský kameň.
Neďaleko sa nachádza i menšie jazero Malé Morské oko, k nemu vedie žltá turistická značka, začínajúca pri turistickom smerovníku Morské oko, kaštielik (618 m n. m.), výstup trvá cca 30 minút.