Chorvátsko,  EURÓPA,  Túlačky svetom

Čo robiť v Zadare a jeho okolí + ostrov Dugi Otok

Zadar

Zadar je krásne historické mestečko na pobreží Jadranského mora. Žije tu približne 75 000 obyvateľov, no predpokladám, že v lete sa toto číslo navýši závratnou rýchlosťou. Aj toto miesto (ako mnohé iné v Chorvátsku), sa oplatí vidieť mimo sezóny. My sme tu boli  v apríli,  kedy sa teplota cez deň pohybovala okolo 18 stupňov, večer teplota klesla na 12 stupňov. V tomto období  v centre, ani nikde inde, nenájdete žiadne davy. Za nás to bolo obrovské  plus. More bol síce skôr pre otužilcov, ale keďže jeho teplota mi členky nepodlomila, myslím, že by sa s miernym sebazaprením okúpať dalo :))

My sme si priľahlé, ako aj širšie centrum prešli už tradične na bicykli. Pätnásť kilometrov dlhá trasa, počas ktorej sme videli promenádu (jej časť bola v apríli 2022 v  rekonštrukcii), Kolovar beach, či Karma beach.

Historické centrum pozostáva zo zopár úzkych uličiek a malých námestí, krčiem, reštaurácií, pekární… Odporúčam sa prejsť po populárnej ulici Kalelarga, kde môžete pozorovať život miestnych obyvateľov. V Zadare sa nachádza niekoľko prekrásnych parkov, v ktorých si s knihou v ruke môžete oddýchnuť od prehliadky mesta. Najväčší mestský park v Zadare je Park Vladimira Nazora, ktorý sa nachádza len niekoľko minút od centra mesta.  Z ďalších zaujímavostí odporúčam návštevu novootvoreného Múzea ilúzií vybudovaného po vzore na rovnomenné múzeum v Záhrebe.

   

Čo určite stojí za zmienku je tzv. “morský orgán” a o pár metrov ďalej svetelná inštalácia pod názvom “pozdrav slnku“. Morský organ v Zadare bol postavený podľa projektu architekta Nikoli Bašiće. Je umiestnený v blízkosti nového prístavu pre výletné lode a promenády. Schody sa rozkladajú na sedemdesiatich metroch  a pod nimi je na úrovni najnižšieho odlivu mora, zabudovaných 35 prieduchov rôznych dĺžok, priemerov a spádov. Tie sa strmo zdvíhajú k vydláždenému pobrežiu a končia v kanáli (tzv. servisnej chodbe). Na rúrkach sa nachádzajú tzv. labiumi (píšťaly), ktoré hrajú 7 akordov po 5 tónoch. Nad kanálom sú vystavené kamenné schody, cez ktoré vychádza morom vytlačený zvuk. Čím väčšie vlny, tým hlasnejšia melódia.

Ich autentický zvuk si viete vypočuť nižšie vo videu ?

Pozdrav Slnku sa skladá z troch stoviek prvotriednych sklenených dosiek, ktoré sú postavené na rovnakej úrovni s kamenným povrchom nábrežia v tvare kruhu s priemerom 22 metrov. Je to priestranná inštalácia v tvare amfiteátra, okolo ktorého je na kamenných kockách štýlová ukážka všetkých planét Slnečnej sústavy a ich obeh. Pri “najlepšom západe slnka na svete” sa aktivujú aj svetelné elementy, ktoré sú zabudované v kruhu, a po starostlivo naprogramovanej scenérii vytvorí krásnu, výnimočne dojímavú hru svetiel pri rytme vĺn a zvuku morského organu.

 

Kde sa v Zadare ubytovať?

V tomto meste nájdete širokú ponuku rôzneho ubytovania. My sme počas návštevy vystriedali dva rôzne apartmány cez Booking, pričom obe môžem len a len odporúčať.

Apartments Marína vlastní veľmi milý a ochotný majiteľ, ktorý nám dal tipy, nielen na zaujímavé miesta, ale aj na lokálne reštaurácie. Ubytovanie bolo pekné, čisté a jeho súčasťou bola síce spoločná, no veľká terasa s výhľadom na prístav.

Apartmán Three pearls deluxe rooms bol od nášho prvého ubytovania vzdialený len zopár metrov. Toto miesto síce nemalo terasu, avšak jeho interiér ponúkal dokonalý vizuálny zážitok. Netreba viac slov, pozrite si fotky ?

Ostrov Vir

Keďže so Satelitom nie sme ten typ cestovateľov, ktorí dlho ostávajú na jednom mieste, rozhodli sme sa preskúmať širšie okolie mesta Zadar. Namierili sme si to na ostrov Vir. Ako inak, na bicykli. Ten deň bol plný paradoxov. Osemdesiat kilometrov dlhá jazda na bicykli so sebou priniesla nielen krásne výhľady na azúrovo modré more, olivovníkové háje,  a ukážkové počasie, ale aj môj celkom drsný pád, zodraté návleky, koleno, lakeť a defekt v jednom. Následne zistenie, že sme zabudli lepiaci set na defekt, že náhradná duša ma taktiež defekt, že náhradný set, ktorý Satelit kúpil v miestnom obchodíku mal vyschnuté lepidlo, že sa mi v 2/3 cesty vypol z ničoho nič mobil a nedal sa zapnúť, že STRAVA mi namerala o 9 kilometrov menej, ale aj, že som na ceste skoro nechtiac prešla veľkého hada.  Nuž, aj takéto dni musia byť, aby nebolo vždy všetko ideálne.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostrov Vir je jedným z miest na zemeguli, o ktorom sa veľa nehovorí a skoro všetky informácie o ňom sú si podobné. Ostrov Vir oberá pevninu o časť mora, keďže je s mestom Privlaka spojený mostom. Vďaka tomu turistom ponúka všetky výhody ostrova, ako aj všetky vymoženosti života na pevnine. Aj keď je  rozlohovo malý, nachádza sa na ňom viacero historických pamiatok. Najznámejšou je určite Kaštelina, pevnosť zo 16. storočia, postavená Benátčanmi na obranu proti Turkom a Uskokom (vojensky organizovanej skupine katolíckych utečencov). Na vrchoch Svätý Juraj a Gradina aj v súčasnosti nájdete pozostatky hradiskového opevnenia.

Na ostrove Vir sa nachádzajú len tri mesta: Vir, Lozice a Torovi. Všetky sú pri mori a v ich okolí sa rozprestierajú mnohé zátoky a pláže. Najkrajšia pláž sa nachádza v zátoke Duboka draga, ktorá je vzdialená od mestských oblastí na severozápade ostrova. Nedotknutá príroda a krištáľovo čisté more, v kombinácii s nezabudnuteľnými červenými skalami, priam vyrážajú dych.

Obľúbené a populárne pláže sú aj  Miljkovica, či Donja Prezida. V zátoke Sapavac, v blízkosti pevnosti Kaštelina, sa v oáze borovicového lesa nachádza pláž bohatá na peloidné bahno, ktoré má liečivé vlastnosti. Veľká časť ostrova Vir je pokrytých olivovníkmi a figovníkmi, na ktoré naväzujú husté borovicové lesy.

Ostrov DUGI OTOK

Aj druhý deň bol tak trochu o bicyklovaní. Síce sme nedali 80 kilometrov ako včera, keď sme sa vydali na prieskum ostrova Vir, táto trasa mala dĺžku niečo cez 30 kilometrov, no prevýšenie mala vzhľadom na dĺžku slušné. Cca 650 metrov. Not bad, not terrible.

Začiatok nášho výletu bol v prístave  Zadar. Kúpili sme si lodný lístok  do prístavu Zaglav (ostrov Dugi Otok) za cca 25 kun + príplatok za bajk a vyrazili sme.  Cesta na ostrov trvala asi hodinu, no napriek tomu ubehla celkom rýchlo, keďže sme vychytali miesto na streche lode s krásnym výhľadom.

Dugi Otok je siedmi najväčší chorvátsky ostrov o dĺžke cca 44 kilometrov s najvyšším bodom Vela Straža o výške 338 m.n.m. Naň sa však nedá dostať,  ide o vojenský priestor. Ostrov je veľmi dobre spojený s pevninou. Zo Zadaru sa na ostrov dostanete jednoducho trajektom, ktoré (počas sezóny)chodia celkom často. Celý ostrov je domovom asi 1500 obyvateľov, ktorí sa zaoberajú prevažne poľnohospodárstvom, vinárstvom, pestovaním olív, rybolovu, včelárstvu a cestovnému ruchu.

My sme si na ostrov vyčlenili približne 4 hodiny. Aj keď to bola tak trošku chyba (určite sa tu oplatí stráviť aspoň 2 dni), stihli sme čo to prejsť. Ostrov Dugi otok je súčasťou národného parku Kornati a v jeho juhovýchodnej časti sa nachádza prírodný park Telašćica, ktorý stojí za to vidieť.

Prírodný park pozostáva zo zálivu Telašćica, súostrovia, 13 ostrovov a 6 ostrovčekov. Rozloha parku je asi 70 km2. Park je bohatý na flóru a faunu, geologické javy a podmorský svet. Zvláštnosťou tohto miesta sú tri prírodné fenomény: slané jazero Mir, najbezpečnejší prírodný prístav na Jadrane a až 200 metrov vysoké útesy (skaly), ktoré sa týčia nad morom. Telašćica bola obývaná už od staroveku, o čom svedčia hrobky z 1. storočia a početné kostoly. Ak sem prídete na bicykli ako aj my, odporúčam cyklovýlet na vyhliadku Grpašćak (146 m.n.m), z ktorej si môžete vychutnať čarovný výhľad na záliv Telašćica. Výhľad však nebol zadarmo, poctivo som si ho vypedalovala slušným stúpaním. No stál za všetky nadávky a pot.

 

Najznámejšou plážou Dugi otok a vraj jednou z najkrajších pláží v Chorvátsku je piesočná pláž Saharun. Osemsto metrov dlhá pláž sa nachádza v severnej časti ostrova s výhľadom na otvorené more, neďaleko turistických miest Božava a Veli Rat. Táto krásna piesočná pláž, ktorá sa vyznačuje krištáľovo čistým a tyrkysovo modrým morom, obklopuje borovicový les, ktorý poskytuje prírodný tieň. Pláž je plytká, ktorá je ideálna pre rodiny s malými deťmi. Na pláž Saharun sa dostanete autom a za denné parkovanie sa účtuje poplatok. Osobne však obľubujem menej známe pláže, bez barov a slnečníkov. Aj takéto miesta nie je problém nájasť. Stačí si otvoriť satelitné mapy Google a sami ostanete prekvapení, koľko tajných pláži na ostrove nájdete.

Ostrov Dugi Otok je veľmi pekný a myslím si, že je aj cyklisticky zaujímavý. Vedela by som tu stráviť nielen spomínané 4 bodiny, ale aj nejaké 2 dni. Krásne výhľady, olivové aleje, stúpania, klesania, stúpania a klesania….., hady a hlavne minimum áut na cestách. Ak to číta nejaký cyklonadšenec a má v pláne ísť do Chorvátska na cyklovýlet, toto miesto určite odporúčam.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Pinterest
Instagram